Skip to main content
Support now

National Board

Sentralstyret inter img 925x632

The National Board’s Working Committee

Gerd
Gerd Kristiansen

Chair

Amalie
Amalie Hilde Tofte

1. Vice Chair

Liv N
Liv Nesse

2. Vice Chair

Member organisation
Board member Torulf Mikkelsen (Hammerfest)
1. Deputy Line Hoaas (Tromsø)
2. Deputy Åse Mona Vikten (Lenangen)
Board member Walfred Andersson (Malm)
1. Deputy Viggo Røstvik (Sanitet Trondheim)
2. Deputy Eiolf Steinvik (Bodø)
Board member Lene Klatten Vikan (Bergen)
1. Deputy Stig Holmstrøm (Ålesund)
2. Deputy Ole Petter Sæbø (Bergen)
Board member Øystein Valen (Strand og Forsand)
1. Deputy Benedikte Nygard (Vegårdshei)
2. Deputy Ingrid Marie Torgersen (Jæren)
Board member Stine Elisabeth Antonsen (Sande)
1. Deputy Elisabeth Wickstrøm Åkredalen (Horten)
2. Deputy Roger Bjerknes (Sande)
Board member Geir Nilsen (Moelv og omegn)
1. Deputy Camilla Haugan (Moelv)
2. Deputy Anita Hansen (Lørenskog)
Trade Union
Board member Vegard Grøslie Wennesland (The United Federation of Trade Unions)
1. Deputy Vidar Hennum (EL og IT)
2. Deputy Erina Bryn Kjær (Norwegian Seafarers' Union)
Board member Stein Guldbrandsen (Norwegian Union of Municipal and General Employees)
1. Deputy Fredrik Oftebro (NTL)
2. Deputy Ann Elise Hildebrandt (The Norwegian Food and Allied Workers Union)
Board member Mimmi Kvisvik (Norwegian Union of Social Educators and Social Workers)
1. Deputy Christopher Beckham (The Norwegian Union of Commerce and Office Employees)
2. Deputy Aud Marit Sollid (The Norwegian Engineers and Managers Association)
Employees (elected by the staff)
Board member Magnhild Sofie Otnes
1. Deputy Ivar Aamodt
2. Deputy Sten-Trygve Brand
Board member Jane Filseth Andersen
1. Deputy Rasmus Sandvoll Wesche
2. Deputy Runi Putten
Activity areas
Board member Vegard Lindbæk (Midt-Troms)
1. Deputy Monica Nervik (Tromsø)
2. Deputy Peter Harholdt (Nesset)
Board member Jorge Alex Dahl (Bergen, United Federation of Trade Unions)
1. Deputy Ingrid Aspelund (Kristiania)
2. Deputy Ziad Altaha (Mandal)
Board member Thea Tveter Lysvik (Bislett)
1. Deputy Ammal A. Haj (Blindern)
2. Deputy Ivi-Emilie Panayiotou (Bergen)
Board member Fredrik Munkvold (Tromsø)
1. Deputy Tea Eide Næss (Strand og Forsand)
2. Deputy Berk Bitmez (Oslo)
Control Committee
Leader Kjersti E. R. Jenssen
Member Terje Olav Olsson
Member Edvard Tungland
1. Deputy Sondre Emil Torgersen
2. Deputy Aleksander Dyrnes